Serial Tabu

Jeżeli macie ochotę na mroczny, historyczny serial pełen świetnych dialogów, barwnych postaci oraz zwrotów akcji to Taboo nie powinno Was zawieść.

Niedawno zakończyła się emisja pierwszego sezonu serialu produkcji BBC – w Polsce serial dostępny jest na platformie HBO. Co wyróżnia wspomniany Taboo? Mroczny/straszny klimat wiktoriańskiej Anglii oraz rewelacyjny Tom Hardy w głównej roli.

Kim jest tajemnicza postać, w którą wcielił się Tom Hardy? Jak sam aktor przyznaje w postaci Jamesa Delaney’a jest trochę Billa Sykesa, Doktora Fausta, Hannibala Lectera, Heathcliffa oraz Mr Darciego.

Podobny obraz

Akcja Taboo rozgrywa się w XIX wiecznym Londynie – mieście, w którym trwa właśnie wielka rewolucja przemysłowa, pełnym kontrastów społecznych czy kulturowych, spowitym szarym industrialnym dymem czy witającym mieszkańców brudem i błotem na ulicach.

Naszego tajemniczego bohatera poznajemy, gdy przyjeżdża do miasta, by pożegnać zmarłego ojca. Wiadomo o nim niewiele – zaciągnął się do marynarki, na początku wieku został uznany za zmarłego w trakcie służby na statku Kampanii Wschodnioindyjskiej. W pierwszym odcinku z serii dowiadujemy się, że James to postać niezwykle złożona: jego mistyczne doświadczania w Afryce uwolniły w nim pewne niezdefiniowane moce, dzięki którym umie skontaktować się z duchami. Jego matką była Indianką, którą ojciec wraz z prawem do pewnego obszaru ziemi na terenie Stanów, nabył od wodza indiańskiego plemienia Nootka w trakcie jednej ze swojej podróży do Ameryki. Afryka wzbogaciła Jamesa nie tylko duchowo – przybył do Londynu z garścią diamentów, które wzmocniły jego pozycję negocjacyjną z lokalnymi hersztami band.

Pozycji kluczowej, ponieważ nasz bohater, dziedzicząc spadek do zakupionej przez ojca ziemi w Stanach, wszedł w konflikt z przedstawicielami Kampanii Wschodnioindyjskiej, Amerykańskimi szpiegami w Anglii jak również i samym królem Anglii. Przylądek Nootka bowiem to strategiczne miejsce umożliwiające swobodny handel z Chinami.

Podobny obraz

Dlaczego James to również kwintesencja wspomnianych na początku bohaterów tragiczno-romantycznych? Na drugim planie wyłania się historia miłosna: Jamesa do swojej przyrodniej siostry ( w której rolę wcieliła się Oona Chaplin). Relacji trudnej i wręcz niemożliwej do przerodzenia się w ckliwą bajkę z happy endem.

Skojrzenia z Peaky Blinders? Nie bez powodu – współtwórcą historii był Steven Knight, współpracujący z Tomem Hardy przy wspomnianym serialu ( skądinąd rewelacyjnym).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *