Mustang

„Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody –

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.

„Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę”.

Film „Mustang” w mojej ocenie to arcydzieło kina współczesnego. Film wzruszający, zmuszający do refleksji, na długo pozostający w pamięci widza. Temat tabu został przez Deniz Gamze Ergüven (młoda reżyserka pochodzenia tureckiego) przełamany – wszędzie tam gdzie wkrada się fanatyzm, który narzuca młodemu człowiekowi podejmowanie niechcianych przez niego wyborów, tam granica pomiędzy religią a zbrodnią zostaje zatarta. Czy w imię tradycji można bezkarnie kobiecie odbierać godność?

Podobny obraz

W filmie Deniz próżno szukać moralizatorskiego tonu, wskazówek czy rekomendacji. Z pewnością nie są ujawnione wprost. Pięć sióstr dziesięć lat temu straciły rodziców. Wychowała je babcia o względnie liberalnym na tle swoich sióstr podejściu do edukacji młodych panien. Dziewczynki dorastają. Po szkole czasem spędzają czas z chłopcami. Pewnego dnia ich wspólne zabawy zostają zaobserwowane przez jedną z mieszkanek miasteczka. Wybucha skandal. Próbując w jak najlepszy sposób pomóc dziewczynkom, babcia pragnie załagodzić sytuację z ich wujem, wprowadzając nowe zasady – a zgodnie z nimi dziewczynki przestają chodzić do publicznej szkoły, odebrane zostają telefony, komputery (możliwość jakiekolwiek kontaktu ze światem rówieśników – poza rozmowami przez okno). Są pod ścisłym nadzorem do momentu wydania ich wszystkich za mąż. W tym momencie rozpoczyna się prawdziwy dramat – rozpaczliwa walka o godność, walka Dawida z Goliatem. W świecie gdzie uroda, umiejętność gotowania i dziewictwo są najwyższą walutą, dziewczynki stają się jedynie towarami. Wrażliwość dziecka, pasja odkrywania, snucie marzeń – to wszystko zostaje wymienione na poczucie przynależności do męża w ramach sztywnych zasad. Odebrana zostaje im wolność a ręka każdej z nich zostanie podarowana pierwszemu, chętnemu mężczyźnie. Czy los dla każdej z nich będzie łaskawy a mąż obdarzy ją szczerym uczuciem i szacunkiem?

Historia opowiadana jest z perspektywy najmłodszej z sióstr – Lale, tytułowego Mustanga. Lale pamięta słodki smak beztroskiego dzieciństwa i nie zamierza zbyt łatwo poddawać się nowym regułom gry. Film Mustang to swoisty hołd złożony nieposkromionej pasji życia, energii młodości, odkrywaniu siebie, dorastaniu. Film został bardzo chłodno odebrany przez środowisko filmowe w Turcji ze względu na …zbyt erotyczne przedstawienie dziewczynek. Reżyserka swój film wystawiała na festiwalach jako kino francuskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *