Gra o Tron

Co stoi za fenomenem Gry o Tron?  Najczęściej fani pytani o atuty serialu posiłkują się argumentem, którego nie powstydziłby się sam Forrest Gump: „życie to pudełko czekoladek..” nigdy nie wiadomo, kto zginie w kolejnym odcinku GoT.  R.R. Martin zapewnił miłego życia zakończenie co trzeciemu, zdawać by się mogło, ważnemu bohaterowi, „zabijając” między innymi na oczach córek Neda Starka – Pana królestwa Winterfell.  Znużyły nas przewidywalne love story osadzone w fantastycznym świecie. „Chleb i igrzysk” woła głodny emocji widz. GoT doskonale zaspokaja potrzeby ludu.

Z wypiekami na twarzy oczekiwałam premiery kolejnych odcinków 7 sezonu, który postrzegam za jeden z najlepszych w historii produkcji. GoT to coś więcej niż intrygujące postacie, magiczny świat osadzony w alternatywnej wersji XI wiecznej historii. To nie tylko wielkoludy, smoki, czarownice i alchemicy – to przede wszystkim nietypowa społeczność internautów powstała wokół serialu. Nie interesują Cię detale i trudno Ci sięgnąć pamięcią do odcinka numer 10 ( gdy na antenie pojawia się numer 50)? Tu są dwie szkoły, a może nawet i trzy: możesz zasiadając na tronie influencera tworzyć teorie na temat możliwych przyszłych wątków w historii dzieląc się przemyśleniami w cyberświecie; możesz w oparciu o wiedzę i analizę bliskich realnych lub wirtualnych snuć refleksję na użytek własny; możesz też najzwyczajniej w świecie uczestniczyć w serialu „tu i teraz”, dać się unosić emocjom niczym statek Dorthaków na morzu.

R.R. Martin odpowiada za fabułę serialu produkcji HBO, lecz przede wszystkim jest autorem serii książek „Pieśń lodu i ognia”, której pierwsza część nosi nazwę „Gra o tron”. O ile na początku przygody z serialem, widz mógł mieć wiedzę (lub poszlakowe informacje) na temat historii bohaterów z przeczytanych książek, o tyle w tym momencie ( w oczekiwaniu na 8 finałowy sezon) „wszyscy jedziemy na tym samym wózku”, bo nie zostały wydane kolejne części serii. Za sprawą hakerów wyciekł skrypt do 1 odcinka 8 sezonu ( HBO nie potwierdza doniesień), który w moim odczuciu nie rozwiewa naszych wątpliwości.

Czego możemy spodziewać się w 8 sezonie?

SPOILERS in one, two…

Znalezione obrazy dla zapytania spoilers gif

W 6 odcinku 7 sezonu, gdy dzielni ( i być może pozbawieni wyobraźni ) śmiałkowie zmierzają na północ by pojmać nieumarłego, Tyrion prowadził z Daenerys bardzo ciekawy dialog. Przyznaje w nim wprost, że jest ostatnią osobą, która mogłaby zaufać swojej siostrze. Wodzi Dany za nos, łapiąc ją za słówka, gdy ta ledwo powstrzymuje rumieniec wypowiadając imię Johna Snowa.

Daenerys: John Snow nie jest we mnie zakochany
Tyrion: Oh, mój błąd, z pewnością  spogląda tak, bo ma nadzieję na sojusz militarny
Daenerys: Jest za niski dla mnie

Kilka chwil późnej, ta niewinna rozmowa przeistacza się w małą batalię słowną. Z wyliczanki znanej przedszkolakom „kocha, nie kocha” przechodzimy na problematykę sukcesji trony po Smoczej Matce.

Tyrion: Wierzę w ciebie i w świat, który pragniesz zbudować, lecz na tą budowę nie starczy jednego życia. Jak zapewnimy, że Twoja wizja przetrwa?
Daenerys:  Chcesz wiedzieć kto usiądzie na Żelaznym Tronie po mojej śmierci, czyż nie?
Tyrion: Mówisz, że nie możesz mieć dzieci, ale są różne sposoby, by wybrać następce…
Daenerys: Chyba dość często myślisz o mojej śmierci…czyżby w służbie swojego brata? Porozmawiamy o sukcesji gdy wygram.

W pierwszym sezonie Mirri przepowiedziała Daenerys: “When the sun rises in the west and sets in the east. When the seas go dry and mountains blow in the wind like leaves. When your womb quickens again, and you bear a living child.”  – Słońce wschodzić ma na Zachodzie a zachodzić na Wschodzie. Morza wyschną a góry unosić będzie wiatr niczym liście. Wtedy urodzi żywe dziecko.

Ciężko odnieść się do wszystkich elementów przepowiedni, ale w siódmym odcinku John pyta Daenerys wprost „uwierzyłaś, że nie możesz mieć dzieci bo powiedziała to jakaś kobieta?”. W 6 i 7 odcinku było tyle aluzji, do magii oraz do bezpłodności Danerys, że końcowa scena finałowego odcinka powinna zaowocować czymś więcej niż chwilą przyjemności.

-John i Dany łączy miłość, oboje mają status króla, są w podobnym wieku, stracili ukochane osoby i tak się też składa, że oboje są z tego samego rodu ( w którym to nierzadko blisko spokrewnione osoby łączyły się w pary)

Znalezione obrazy dla zapytania gif sex jon snow final

Przyznam się, że nie jest to moja ulubiona teoria fanowska, Nie do końca widzę tu to „coś”. Bran jest wargiem i „trójoką wroną” – potrafi widzieć przeszłość oraz teraźniejszość. Wiele osób zwróciło uwagę na wizualne podobieństwo młodego Starka do Króla Nocy. Dodatkowo wiemy, że bez problemu mógłby wejść w ciało człowieka, którego Dzieci Lasu zamieniają w pierwszego z błękitnookich. Zdawać by się też mogło, że przebiegły Nocny Król, ma większe plany wobec świata niż tylko zagładę ludzi – czy kieruje się personalną zemstą a może próbuje zmienić tragiczny bieg historii?

 

Daenerys jest oddana swoim partnerom, ale jej największą namiętnością jest władza. John dowie się, że jest prawowitym spadkobiercom tronu 7 królestw. Osiągnąwszy aż tyle, pozbawiona pokory Dany, prędzej pozbawi życia kochanka, niż zrezygnuje z posmaku sukcesu. Wyjście z impasu jest tylko jedno: ślub, dziecko. Szczęśliwych miłosnych zakończeń R.R. Martin jeszcze nam nie zaserwował.

Znalezione obrazy dla zapytania love jon snow daenerys gif

Cersai to jednaj z najbardziej wyrazistych postaci – mityczna Kasandra, która jako nastolatka usłyszała przepowiednie na temat jej życia – zostanie królową, będzie miała z władcą trójkę dzieci lecz każde z nich umrze.

Kim jest Valonqar z przepowiedni?  W języku Valyriańskim oznacza to brata. Cersai jest przekonana, że chodzi o Tyriona, lecz to bliski jej sercu Jamie wymknął się spod kontroli…

Znalezione obrazy dla zapytania cersei prophecy gif

 

John Snow od sezonu 6 jest niekwestionowanym hero serialu. W tym temacie – księcia, który został obiecany – wątpliwości budzi jedynie Bran, który jako postać żyjąca na styku świata magii oraz rzeczywistości mogłaby stawić czoło nadchodzącemu złu.

Czy mam rację? Dowiemy się ( niestety) dopiero w 2019 roku – HBO zapowiedziało emisję finałowego sezonu za dwa lata. Na pocieszenie gwarantują nam spektakularne efekty i zapierające dech w piersiach sceny bitewne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *